BOZTAHTA

BOZTAHTA

Mahalle Muhtarımız

 

Adı

MEHMET

Soyadı

KORDAK

Telefon

0536 661 19 75

Eğtimi Durumu

 

Medeni Hali

 

Görev Süresi

 

 

 

Mahallemiz Tarihi

Boztahta köyü Aladağ ilçesinin güneyinde Seyhan Nehri kenarına kurulmuştur. İlçeye uzaklığı 36 Km. İle uzaklığı 64 Km.dir. Köyün hangi tarihte kurulduğu bilinmemektedir. Ancak Kozanoğulları, Menemen-cioğulları ve Karsantıoğulları'nın baskısından kaçan ailelerce kurulduğu rivayet edilmektedir. İlk yerleşen ailelerin Mollalar ve Dertlioğulları olduğu bilinmektedir. Köy 68 hane olup 384 nüfusu vardır. Adana'ya yapılan göçler sonucu köyün nüfusu azalmaktadır. Bunun en belirgin görüldüğü yer okuldur, öğrenci sayısı her geçen gün azalmaktadır. Köy Merkez mahalle, Ortaköy, Çolaklı ve Köprü olmak üzere dört parçadan oluşmaktadır. Köy halkının toplandığı alış-verişini yaptığı köprü mahallesi Aladağ yolu üzerinde ve Seyhan Nehri kenarında bulunmaktadır.
Boztahta Köyü Kuzeyde Yüksekören, Ceritler Köyü'nün İdamlı ve İncirli Mahalleleri, Eğner Köyü İmirler Mahalleri. Güneyde Topallı Köyü, Doğuda Seyhan Nehri ile çevrilmiştir.
Köyde okuma-yazma oranı yüksek olmakla beraber üniversite mezunu azdır. Liseye giden öğrenci sayısı her geçen gün artarak devam etmektedir.
Köy genellikle çiftçilikle ve kısmen hayvancılıkla uğraşmaktadır. Orman işleriyle uğraşan bulunmamaktadır. Refah seviyesi yüksek köylerden birisidir. Ancak toprağı olmayan aileler de mevcuttur.

Sosyal Yapısı

Sosyal Yapı

Geçim Kaynakları

Geçim Kaynakları

Yaylası

Mahalle Yaylası

СНПЧ А7 Тюмень, обзоры принтеров и МФУ
Aladağ Belediyesi Resmi Web Sitesi Sinanpaşa Mahallesi Necati KURMEL Cad. NO :3 ALADAĞ/ADANA Santral : 0 322 591 20 18 Faks : 0 322 591 20 06 Fen İşleri : 0 322 591 20 25 Web Tasarım :Tasarımevi