CERİTLER

CERİTLER

Mahalle Muhtarımız

 

Adı

NABİ 

Soyadı

KARAKIZ 

Telefon

0505 554 25 65

Eğtimi Durumu

 

Medeni Hali

 

Görev Süresi

 

 

 

Mahallemiz Tarihi

Ceritoğlu Aşiretinin 1870'li yıllarında Çukurova Bölgesinden gelip bu bölgeye yerleşmesiyle ismini almıştır. Meydan Yaylası olarak da bilinir. Önceleri burada güreş müsabakaları yapılırdı. Sonra bir ER çıkmış meydana. "Yok mu benimle güreş yapacak biri, çıksın meydana" demiş ve adı o güreşçinin sözlerinden meydana gelmiştir. Bu yüzden halk arasında "MEYDAN" olarak söylenir.
Köy vadi içerisindedir. Çevresi Katran, Çam, Ardıç, Ladin vb. ağaçlarından oluşan sıkı bir ormanla kaplıdır. Aladağ'ın Güneybatısındadır. Rakımı 1500 civarındadır. Köyün İlçe Merkezine Uzaklığı: 13 km.'dir. Köyün Komşuları: Madenli, Aladağ, Tereli, Posyağbasan, E. Tekir'dir. Köyün Hane Sayısı: 288 olup Köyün Nüfusu: 1196'dır.
Tarım ve Ormancılığın yanı sıra Yayla Turizmi köye büyük katkı yapar. Özellikle yaz aylarında Çukurova Bölgesinden gelen çok sayıda insan köy ekonomisine katkı sağlar. Çukurova Yöresinden gelerek, "Yaylacı" olarak bilinen insanlar, burada mülkler tutmuşlar ve buraya yerleşmişlerdir. Köy halkının eğitim durumu iyidir. Okumaya önem verilir. Köyün mahalleleri, Meydan, Tereli, İncirli, Ballıevler, Güney, Ürpek, İdamlı ve Böğürtlen'dir.

Sosyal Yapısı

Sosyal Yapı

Geçim Kaynakları

Geçim Kaynakları

Yaylası

Mahalle Yaylası

СНПЧ А7 Тюмень, обзоры принтеров и МФУ
Aladağ Belediyesi Resmi Web Sitesi Sinanpaşa Mahallesi Necati KURMEL Cad. NO :3 ALADAĞ/ADANA Santral : 0 322 591 20 18 Faks : 0 322 591 20 06 Fen İşleri : 0 322 591 20 25 Web Tasarım :Tasarımevi