Eğni Yaylası

Eğni Yaylası

Eğni gözü, Adananın Aladağ ilçesine bağlı Büyüksofulu köyündedir. Aladağ’ın Eğni yaylasındaki Eğni gözü,  Büyüksofulu köyüne bağlı bir mahalle olarakta bilinse de  Büyüksofulu’ya 10 km uzaklıktadır. Adını Toros Dağlarının güney yamaçlarındaki Çulfaker kanyonunun aşağılarındaki kaynağından almıştır. Eğni gözü Adananın Aladağ ilçesine 56 km Karaisalı ilçesine yaklaşık 73 km uzaklıktadır.  Toros dağlarının temiz ve lezzetli kaynaklarından biri olan Eğni’ nin gözü tamamen doğal bir ortam bir doğa cenneti sayılabilir. 

Eğni gözü yaylası ile Büyüksofulu ve Gerdibi arasındaki yol oldukça uzun bir vadinin tabanından Aladağ ve Karaisalı’ya bağlanmaktadır. Eğni gözünden akan suyun bu vadi boyunca gelmesi su kıyısındaki yayla evlerini buz gibi suyu temiz havasıyla sürekli canlı ve temiz tutmaktadır.

Eğni gözünün en önemli özelliklerinden birisi suyu ve doğal güzelliğinin devamında Toros dağlarının devasa Aladağlar kütlesinin başlangıç noktası olmasıdır. Harika Toros çam ormanları kanyonlar ve sarp dağların olduğu  bu heyecanlı coğrafyada Torosların dayanılmaz çekiciliği doğa yürüyüşü yapma isteğinizi körükleyecektir. (mevsime uygun giysi ve gereksinimleri yanınızda bulundurmak koşuluyla)

 

СНПЧ А7 Тюмень, обзоры принтеров и МФУ
Aladağ Belediyesi Resmi Web Sitesi Sinanpaşa Mahallesi Necati KURMEL Cad. NO :3 ALADAĞ/ADANA Santral : 0 322 591 20 18 Faks : 0 322 591 20 06 Fen İşleri : 0 322 591 20 25 Web Tasarım :Tasarımevi