GİREĞİ- YENİKÖY

GİREĞİ- YENİKÖY

Mahalle Muhtarımız

 

Adı

HALİL

Soyadı

TAŞ

Telefon

0535 475 21 11

Eğtimi Durumu

 

Medeni Hali

 

Görev Süresi

 

 

 

Mahallemiz Tarihi

 "Gireği" pazaryeri anlamına gelmektedir. Tahminlere göre 1924 - 1925' lere kadar Gireği Pazarı durumundadır. Daha sonra Nüfüs Mübadelesiyle birlikte Pazar olayı bitmiş ve Köy tamamen Türkleşmiştir. Köyde halen yaşayan ve son zamanlarda ölenlerin anlattıklarına göre Türklerle Rumlar çok iyi geçinirlermiş. Komşulukları üst seviyedeymiş. Kalesi Romalılar döneminde yapılmıştır. Kilise, Kral Mezarları, Tiyatro vb. tarihi kalıntıları mevcuttur.
Gireği 1950 lere kadar Akören Köyü' ne bağlı mahalle idi. Daha sonra ayrı bir köy oldu.
Köy Vadi içindedir. Çok fazla düz bir arazide değildir. Masiret, Uzunalan ve Ortalan başlıca ovalarıdır. Köyün İlçe Merkezine Uzaklığı: 6700 metre. Köyün Komşuları: Kızıldam, Akören Kasabası, Mazılık, Aladağ, Uzunkuyu, Kayabaşı'dır. Köyün hane sayısı 85 olup köyün nüfusu: 334'dür. Köyün ekonomisi, tarım ve hayvancılık yapılır. Köy halkı bölgemizle kıyaslandığında geliri düşük yerlerdendir. Hayvanlardan keçi, koyun ve sığır beslenir. Buğday ve arpa başlıca ziraat ürünleridir. Genç Neslin gözü büyük şehirlerdedir. Köye yerleşim azdır. Köy halkının eğitim durumu iyidir. Okumaya önem verilir. Köyden önemli mesleklerde insanlar vardır.

Sosyal Yapısı

Sosyal Yapı

Belediyemizin Hizmetleri

Belediye Hizmetleri

 

Geçim Kaynakları

Geçim Kaynakları

Yaylası

Mahalle Yaylası

СНПЧ А7 Тюмень, обзоры принтеров и МФУ
Aladağ Belediyesi Resmi Web Sitesi Sinanpaşa Mahallesi Necati KURMEL Cad. NO :3 ALADAĞ/ADANA Santral : 0 322 591 20 18 Faks : 0 322 591 20 06 Fen İşleri : 0 322 591 20 25 Web Tasarım :Tasarımevi