GÖKÇE KÖY

GÖKÇE KÖY

Mahalle Muhtarımız

 

Adı

ARİF 

Soyadı

SAYGILI

Telefon

0539 337 94 33

Eğtimi Durumu

 

Medeni Hali

 

Görev Süresi

 

 

 

Mahallemiz Tarihi

Gökçeköy ilçenin doğusunda Seyhan Nehri yamacına kurulmuştur. Kuruluş tarihi kesin bilinmemekle beraber kışı Çukurova'da geçiren yazın da sıcaktan, sivrisinekten korunmak ve keçi sürülerine daha iyi otlak bulmak için yaylara çıkan göçebe aşiret mensuplarının bir kısmı buraya yaklaşık 100 -150 yıl önce yerleşmişlerdir. Köyün coğrafi yapısı yerleşim yeri olarak elverişsizdir. Köy dik yamaçlar ve yalçın kayalıklar arasında dar bir yerdedir.
Gökçeköy Aladağ ilçesine Kızıldam üzerinden 25 km uzaklıkta, ancak bu güzergâhtan araba yolu Uzunalan Mahallesi'ne kadar olup, köy merkezine kavuşmamaktadır. Araç ile ulaşım Karahan köyü üzerinden olup 35 km'dir. Köyün kuzeyinde Karahan köyü, batısında Kızıldam köyü, güneyinde ve doğusunda ise Seyhan Nehri bulunmaktadır. Köyün nüfusu 2000 yılı nüfus sayımına göre 310'dur. Köyün ekonomisi ağırlıklı olarak tarım, hayvancılık ve orman işçiliğine dayanmaktadır. Tarım olarak elverişsiz arazilerde buğday ve arpa ekimi yapılır. Ev önlerindeki küçük bahçelerde her aile kendine yetecek kadar sebze yetiştirir. Meyve olarak incir, nar ve üzüm yetiştirilir. Hayvancılık olarak genellikle kıl keçi beslenir. Köyde tek derslikli 1. 2. 3. 4. ve 5. sınıfların birleştirilmiş olarak eğitim gördüğü bir ilköğretim okulu vardır. 6. 7. ve 8. sınıf öğrencileri Aladağ ilçe merkezinde yatılı olarak okumaktadır.

Sosyal Yapısı

Sosyal Yapı

Geçim Kaynakları

Geçim Kaynakları

Yaylası

Mahalle Yaylası

СНПЧ А7 Тюмень, обзоры принтеров и МФУ
Aladağ Belediyesi Resmi Web Sitesi Sinanpaşa Mahallesi Necati KURMEL Cad. NO :3 ALADAĞ/ADANA Santral : 0 322 591 20 18 Faks : 0 322 591 20 06 Fen İşleri : 0 322 591 20 25 Web Tasarım :Tasarımevi