SOFULLU MEHMET HOCA

SOFULLU MEHMET HOCA

SOFULULU MEHMET HOCA

 

Aladağ’ın Büyüksofulu Köyü’nde doğan Mehmet Hoca, isimsiz bir vatan kahramanıdır. Kendini iyi bir alim olarak yetirmiş olan Mehmet Hoca, bölge genelinde tanınan biriydi. Fransızların vatan topraklarını işgal etmesi ve Ermenilerin bu topraklarda bir devlet kurmak için katliam yapmaya başlamarı karşısında harekete geçen ilk kişilerdendir. Aladağ ve çevresinde vatansever çetelerin kurulmasında etkili olmuştur. Niğde ile temasa geçerek Mustafa Kemal Paşa başlattığı kurtuluş mücadelesinin bayraktarlığını yapmıştır.

 

Mustafa Kemal Paşa tarafından Sivas Kongresi sonucunda Batı Kilikya Milli Kuvvetler Komutanı olarak atanan Sinan Tekelioğlu Çukurova’da kurtuluş meşalesini yakmak için Niğde’den yola çıktı. Amacı Mustafa Kemal Paşa’nın verdiği emir üzerine Karaisalı’ya geçip burada Milli Kuvvetler Komutanlığı’nı kurmaktı. Pozantı işgal edildiği için Karaisalı’ya geçmenin en güvenli yol Karanfil Dağı aşıp Karsantı’ya varmaktı. Karsantı düşman işgalinden kurtarılacak ve burada müfreze kurulup Karaisalı’ya güçlü bir şekilde geçilecekti. Mart ayında bu yol izlenerek yola çıkıldı. Karanfil Dağı aşılıp Sofulu Köyü’ne vardılar. Sinan Tekelioğlu köye girince gizlilik açısından kendisini tanıtmayıp daha önceden ismini duydukları Mehmet Hoca’yı sordu. Mehmet Hoca’yı bulduktan sonra ona durumu anlattı. Mustafa Kemal Paşa’nın telgrafını gösterdi. Mehmet Hoca kısa süre içinde çevre köylere haber saldı. Kendisi de atana binerek Karsantı’ya geçti. Karsantı’da vatanseverliği ile tanınmış Kidiroğlu Ali Ağa ve Ahmet Ağa ile görüştü. Gizliden haber salınmasını istedi. Her şey gizli tutulacak, hazırlıklar tamamlandıktan sonra Sinan Paşa ve müfrezesi gece Karsantı’ya girecekti. Sabaha karşı da harekete geçilip, Karsantı düşman işgalinden kurtarılacaktı. Bu plan doğrultusunda her şeyin sağlayan Mehmet Hoca atına binip Büyüksofulu’ya döndü. 29 Mart 1923 gecesi hareket edilip gizliden Karsantı’ya girildi. Gece hareket planı yapıldı. Fransız yanlısı nahiye müdürü ve jandarma komutanını tutuklamak için ayrı bir grup oluşturuldu. Fransızlar esir alınıp, mahkumlar serbest bırakılacaktı. Sabaha karşı Milli Kuvvetler silah sesleriyle harekete geçti. Nahiye müdürü ve jandarma komutanın evleri sarılıp basıldı. Fransız askerler esir alındı. Fransızlara Jandarma yazılan Rumlar ve Türkler de tutuklandı. Bunun yanında huzursuzluk çıkaran Rumlarda tutuklanarak hapse atıldı. Hükümet konağında dalgalanan Fransız bayrağı indirilerek Türk bayrağı çekildi. 30 Mart 1920 günü sabahı Türk bayrağı Karsantı’da dalgalandı.

 
Sofulu Mehmet Hoca, Karsantı’nın düşman işgalinden kurtuluşunda göstermiş olduğu bu vatanseverliği Karsantı’nın kurtuluşundan sonra da devam ettirdi. Çevre köylere haber salarak eli silah tutan herkesin Sinan Paşa ile Karaisalı’ya geçmesini istedi. Birçok kişi Sinan Paşa ile 31 Mart 1920 günü yola çıkarak Karaisalı’ya geçti. Mehmet Hoca kır atının sırtına binip köyleri dolaşıp Kuva-yı Milliye’nin güçlenmesi için köylüleri örgütledi. Bununla da yetinmeyip sık sık Karaisalı’ya gitti. Sinan Paşa ile görüştü. Bir gidişinde ise geri dönmeyerek ilerleyen yaşına rağmen “ Ben Gökbez’e gidiyorum. Yarın orada harp varmış. Şu Fransız’a bir kurşunda ben sıkayım diyerek” Karaisalı’da kaldı. Oradan müfrezlerle hareket edip Gökbez harbine katıldı. Çukurova’nın düşman işgalinden kurtuluşuna kadar mücadeleye devam etti. Çukurova’nın kurtuluşundan sonra da Batı Cephesi’ne askerlerin gitmesi için onları örgütledi. Kendisi de köyüne döndü. 1950 yılarında vefat etti.

СНПЧ А7 Тюмень, обзоры принтеров и МФУ
Aladağ Belediyesi Resmi Web Sitesi Sinanpaşa Mahallesi Necati KURMEL Cad. NO :3 ALADAĞ/ADANA Santral : 0 322 591 20 18 Faks : 0 322 591 20 06 Fen İşleri : 0 322 591 20 25 Web Tasarım :Tasarımevi