YETİMLİ

YETİMLİ

Mahalle Muhtarımız

 

Adı

VELİ 

Soyadı

KAYA 

Telefon

0507 336 12 81

Eğtimi Durumu

 

Medeni Hali

 

Görev Süresi

 

 

 

Mahallemiz Tarihi

 Yetimli Köyü ilçenin kuzeybatısında yer almaktadır. . Köyün kuruluşu cumhuriyet öncesine dayanmaktadır. Köyün ilçe merkezine olan uzaklığı 12 km'dir. Köy Yetimli Merkez ve Körkuyu Mahallesi olarak iki kısımdan oluşmaktadır. Köyde resmi olarak mahalle bulunmamakla beraber; halk arsında Ciciler, Hanimler, Kurşunlular, Yeterler, Mendikli ve Işıklar diye anılan mahalleler vardır. Köyün güneydoğusunda Aladağ ilçe merkezi, batsında Dölekli, kuzeyinde Acıman yaylası, güneybatısında Kabasakal köyleri bulunmaktadır.

Köyün nüfusu 2000 yılı nüfus sayımına göre 517 olup, köy 110 haneden oluşmuştur. Köy nüfusundan olup göçebe olarak yaşayan bir kısım aileler de bulunmaktadır. Bunlar yazı Acıman yaylasında kışı ise Çatalan ve Karaisalı gibi yerlerde geçirirler. Köyde tarım, hayvancılık ve ormancılık başlıca geçim kaynaklarıdır. Tarım alanında çoğunlukla buğday ve arpa ekimi yapılmaktadır. Her aile kendine yetecek kadar sebze yetiştirmektedir. Ayrıca meyve olarak üzüm, erik, ceviz ve ayva yetiştirilmektedir. Köyde çoğunlukla küçükbaş hayvancılık yapılmaktadır. Bu amaçla yaz mevsimi yaklaşınca Acımana göç edilerek yaz mevsimi burada geçirilir. Devlet destekli koyun besiciliği yapılmaktadır.

Sosyal Yapısı

Sosyal Yapı

Geçim Kaynakları

Geçim Kaynakları

Yaylası

Mahalle Yaylası

СНПЧ А7 Тюмень, обзоры принтеров и МФУ
Aladağ Belediyesi Resmi Web Sitesi Sinanpaşa Mahallesi Necati KURMEL Cad. NO :3 ALADAĞ/ADANA Santral : 0 322 591 20 18 Faks : 0 322 591 20 06 Fen İşleri : 0 322 591 20 25 Web Tasarım :Tasarımevi